KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

„Dąb Papieski” w Przygłowie. Żywy pomnik pamięci Jana Pawła II

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wspominamy sadzenie „Papieskiego Dębu”, który jest żywym pomnikiem pamięci naszego Wielkiego Rodaka. Został posadzony przez naszych druhów w 2008 roku.

„Dębami Papieskimi” nazywane są drzewa wyrosłe z sadzonek żołędzi pochodzących od dębu „Chrobry”, które podczas pielgrzymki leśników do Watykanu poświęcił Jan Paweł II. Jeden z jego „potomków” został uroczyście posadzony na placu OSP Przygłów, 25 kwietnia 2008 roku. Posiada świadectwo pochodzenia oraz certyfikat oznaczony numerem 532.

Obok dębu ustawiono pamiątkowy kamień, a na nim tablicę z napisem: „Wadowicki Dąb Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II przekazany przez Burmistrza Wadowic opatrzony certyfikatem nr. 000532 posadzony dnia 25.05.2008 r. przez druhów OSP Przygłów.”

„Papieski Dąb” pod opieką przygłowskich strażaków pięknie rośnie od 15 lat. Miejsce zasadzenia stało się wymownym symbolem pontyfikatu Jana Pawła II. To właśnie tutaj, jak co roku, dokładnie o godz. 21:37 złożymy kwiaty oraz zapalimy znicze, tym samym utrwalając pamięć o Papieżu Polaku.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Miał 84 lata. W niedzielę, 2 kwietnia, mija 18. rocznica Jego śmierci.

Sadzenie „Papieskiego Dębu” 2008 r. – zdjęcia

Tak wygląda aktualnie „Dąb Papieski” w Przygłowie