KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych (2021)

W niedzielę, 21 listopada, o godz.: 11.00 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie rozpoczęli cykl ćwiczeń dotyczących gaszenia pożarów wewnętrznych. Dzisiejszym zagadnieniem było lokalizowanie źródeł pożaru, praca z pakietami wężowymi, operowanie prądami gaśniczymi oraz sposoby przeszukiwania pomieszczeń.

Liczna grupa strażaków spotkała się na placu OSP, aby wspólnie przećwiczyć przygotowane założenie. Była to imitacja pożaru w budynku mieszkalnym, a głównym zadaniem było zlokalizowanie źródła pożaru przy pomocy kamery termowizyjnej. Pomieszczenie zostało przygotowane w taki sposób, aby jak najbardziej odzwierciedlić warunki pożarowe panujące w budynkach.

Pożary wewnętrzne – ćwiczenia straży

Strażacy po teoretycznym wstępie rozpoczęli praktyczne ćwiczenie w aparatach ochrony górnych dróg oddechowych. W mocno zadymionym pomieszczeniu musieli zlokalizować źródło pożaru. Oprócz tego zadaniem było sprawienie linii gaśniczej czy przeszukanie budynku. Przećwiczono również sposoby poruszania się przez korytarze. Podczas ćwiczeń korzystano z pakietów wężowych W42 oraz prądownicy Blue Devil.

Kolejne ćwiczenia w naszej jednostce to dobry sposób na doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych. Był to pierwszy etap ćwiczeń pożarów wewnętrznych. Kolejny już za tydzień (28.11) dotyczący gaszenia pożarów sadzy w kominie. Strażacy w tym dniu będą również testować lancę gaśniczą.