KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Ćwiczenia na nowym zbiorniku przeciwpożarowym w Łęcznie

Nowy zbiornik przeciwpożarowy wybudowany przez Nadleśnictwo Piotrków w Łęcznie został już zalany wodą. Jego pojemność to ponad 2 tys. metrów sześciennych. Strażacy OSP Przygłów na zaproszenie Nadleśnictwa Piotrków roboczo przetestowali możliwości poboru wody ze zbiornika.

Wspólne testy zostały przeprowadzone w środę, 6 kwietnia w godzinach popołudniowych. Na miejscu ćwiczenie przeprowadzili strażacy OSP Przygłów oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Piotrków, Rafał Taranowski. Wykorzystano pompę o wydajności 1600 litrów na minutę oraz zbiornika przenośnego o pojemności 1000 litrów. Strażacy sprawdzali możliwości poboru wody zwracając przy tym uwagę na możliwości dojazdowe oraz dostępność do zbiornika.

Nowy zbiornik przy siedzibie Nadleśnictwa Piotrków w Łęcznie ma pojemność ponad 2 tys. metrów sześciennych. Dodatkowo przy zbiorniku znajduje się hydrant o dużej wydajności. Zasilany jest z pompy głębinowej, jest więc niezależny od sieci wodociągowej. Taki obiekt ma duże znaczenie w  zabezpieczaniu przeciwpożarowym pobliskich obszarów leśnych. Dzięki dobrej lokalizacji, infrastrukturze oraz dużej pojemności stanowi pewne źródło tankowania wozów bojowych, nawet podczas długotrwałej suszy.

Dla strażaków była to również okazja do przetestowania wyremontowanej pompy, która została uszkodzona podczas intensywnych akcji w 2021 roku. Strażacy musieli wycofać pompę z podziału bojowego oraz starali się o sfinansowanie nowej w różnych instytucjach, niestety bezskutecznie. Naprawa nie była zbyt ekonomiczna, jednak pochłonęła mniejszą kwotę niż zakup nowej. Strażacy sami pokryli koszty jej kapitalnego remontu.

Cała infrastruktura jest jeszcze na ukończeniu i będzie przechodzić odpowiednie odbiory. Natomiast strażacy roboczo mieli możliwość przetestowania zbiornika i poznania kompleksu. Takie spotkania są bardzo ważne dla przedstawicieli różnych służb, które na co dzień ze sobą współpracują.