KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń ( ASF) to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość. Występuje głównie w Afryce jednak w ostatnim czasie wykryto kilkanaście ognisk w Polsce. Z tego powodu przedstawiciele powiatu piotrkowskiego i Powiatowy Lekarz Weterynarii  w piątek w Proszeniu zorganizowali ćwiczenia praktyczne, podczas których hodowcy z powiatu piotrkowskiego mogli zobaczyć, jak postępować w przypadku wykrycia tej choroby.

W ćwiczeniach wzięli udział także strażacy i policjanci. Rola tych służb w przypadku wykrycia choroby jest bardzo duża. Strażacy zabezpieczają pobliski teren, dezynfekują pojazdy oraz osoby. Nie dopuszczają w ten sposób do rozprzestrzeniania się wirusa. W Proszeniu zaprezentowano sprzęt niezbędny do działania z ogniskiem choroby.
 
– Dysponujemy odpowiednim sprzętem, który na bieżąco uzupełniamy, ale niezwykle ważna jest też profilaktyka, należy więc kupować trzodę z pewnego źródła. Będziemy tłumaczyć rolnikom, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego takich szkoleń na pewno będzie więcej – podsumował Stanisław Cubała, starosta powiatu piotrkowskiego.

Galeria

Zdjęcie 1 z 4