Jak co roku nasi strażacy wzięli udział w obchodach rocznicy bombardowania Sulejowa. To właśnie 4 września 1939 roku hitlerowcy rozpoczęli niszczycielski nalot.
W wyniku niemieckiej agresji zginęło co najmniej 700 osób, a miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Jest to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii grodu nad Pilicą. Bombardowanie rozpoczęło się nagle, w poniedziałek 4 września po godz. 17 i trwało z przerwami przez blisko godzinę.
W tym czasie miasto dotknęły trzy następujące po sobie naloty, przeprowadzone przez samoloty Ju-87 B, zwane „Stukasami”, które wystartowały z lotnisk w Ligocie Dolnej, Ottmuth i Neudorf na Śląsku. W trakcie nalotów bombowce nurkujące zrzuciły na Sulejów 249 bomb o łącznym tonażu 83 ton. Dodatkowo ostrzeliwano ludność z broni pokładowej.
Liczby ofiar bombardowań w Sulejowie ostatecznie nie ustalono, mówi Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa. Szacuje się, że śmierć poniosło od 700 do ponad 1000 osób. Grzebanie zwłok trwało kilka tygodni i odbywało się przeważnie w zbiorowych mogiłach. Czy zawinił Sulejów 85 lat temu? Unicestwione 85 lat temu miasto do dziś podnosi się i odradza. Jest z nami świadek tamtych czasów, pani Halina Migała. Przeżyła ten straszny czas, gdy była dzieckiem. Szacunek i podziękowania za pamięć tamtych dni i dzielenie się z mieszkańcami swoimi wspomnieniami.
Te tragiczne wydarzenia obchodzone są przez naszych strażaków corocznie. W tym roku oprócz oficjalnych uroczystości odbyła się również parada strażacka. Do Sulejowa udaliśmy się naszymi pojazdami ratowniczo – gaśniczymi (MAN 349E75, RENAULT 349E77, SKODA 349E76 oraz zabytkowy STAR 25).W obchodach uczestniczył nasz poczet sztandarowy oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Fot.: Dorota Jankowska – Burmistrz Sulejowa
Czytaj więcej:
Zbiórka dla powodzian – prosimy o wsparcie
Piknik z Województwem Łódzkim w Sulejowie
Oddaliśmy hołd zmarłym strażakom z Poznania